Úvod / Články / Tepelný výkon

Tepelný výkon

Tepelný výkon

Výkon kachlí (šporáka, kozuba) - je to vlastne množstvo tepelnej energie, ktoré získame spálením paliva (dreva) v kachliach (šporáku, kozube). Najčastejšie sa vyjadruje v jednotkách kW (kilowatt), respektíve kWh (kilowatthodina). Vždy sa tým myslí, aké množstvo energie získame za hodinu.

Výkon záleží najmä od:

 • kvality a množstva paliva,
 • dokonalosti spálenia paliva (technológie spaľovania, prísunu kyslíka pre horenie),
 • schopnosti vykurovacieho zariadenia zadržiavať a vydávať získanú tepelnú energiu do priestoru.

Teoreticky obsahuje 1 kg kvalitného dreva (s vlhkosťou do 20%) asi 4 kW tepelnej energie. To je teoretický stav, ktorý by nastal, keby bolo drevo úplne dokonale a bezo zvyšku spálené a celá jeho energia uvoľnená do požadovaného priestoru. Takýto teoretický stav (100 % účinnosť) však reálne nenastane. V skutočnosti môže byť dosiahnuté z 1 kg dreva približne takéto množstvo tepelnej energie:

 • otvorený kozub (krb) – 0,8 kW (účinnosť 20%),
 • kozubová (krbová) vložka so štandartným spaľovaním – 2,4 kW (účinnosť 60%),
 • kozubová (krbová) vložka s čistým spaľovaním – 3,2 kW (účinnosť 80%),
 • kachľová pec – 3,2 kW (účinnosť 80%).

V praxi sa používa pojem nominálny výkon, ktorý udáva výkon, na ktorý je pec konštruovaná a ktorý sa dosiahne, ak sa v peci kúri predpísaným spôsobom a predpísaným palivom v predpísanom množstve.

Pri kachliach sa zvyčajne udáva aj minimálny výkon (respektíve minimálne množstvo paliva), čo je výkon pri ktorom pec ešte normálne funguje. Pri nižšom výkone už dochádza k poruchám funkčnosti, dechtovaniu a podobne. Takisto ak sa v peci kúri viac ako je určené (väčšia dávka dreva, stále naplno otvorený prívod vzduchu), hrozí poškodenie pece a komína (tzv. prekúrenie pece). Na toto si treba dať pozor, pretože akékoľvek vykurovacie zariadenie sa môže používať iba v určitom intervale výkonu.

Medzi výkonom a spotrebou paliva (dreva) platí priama úmera. Teda čím je vyšší výkon (pri porovnateľnom type spotrebičov), tým vyššia je aj spotreba paliva (dreva). V návodoch na obsluhu kachlí sa zvyčajne udáva optimálne, minimálne a maximálne množstvo paliva za určitú dobu (na jeden interval prikladania).

Aký výkon potrebujete

Výkon pece by mal vychádzať z toho, aké množstvo tepelnej energie potrebujeme na vyhriatie požadovaného priestoru - stanovuje sa tzv. tepelná strata. Taktiež je dôležité, či pec má slúžiť ako hlavný a jediný zdroj tepla, alebo ide iba o doplnkový zdroj tepla.

Tepelná strata závisí najmä od:

 • veľkosti vykurovanej plochy,
 • tepelnoizolačných vlastností stien,
 • rozvrhnutia miestností,
 • klimatických faktorov (nadmorská výška, expozícia).

Tepelnú stratu priestoru Vám vypočíta projektant domu, kurenár alebo kachliar.

Výkon a tepelná pohoda

Pri hľadaní optimálneho spôsobu vykurovania daného priestoru je veľkosť tepelného výkonu len jedným z parametrov. Veľmi dôležité sú aj ďalšie parametre - napríklad ako rovnomerne je vydávané teplo, ako často treba do pece prikladať, za akú dobu od zakúrenia začne pec vydávať citeľné teplo, aká je spotreba paliva a podobne. V týchto otázkach by mal vedieť poradiť skúsený kachliar.

Cieľom správneho a príjemného kúrenia je dosiahnuť čo najlepšiu tepelnú pohodu, teda stav keď nepociťujeme chlad, ale ani nepríjemné teplo. Tepelná pohoda závisí od viacerých faktorov – napríklad teploty vzduchu, teploty stien, prúdenia vzduchu, časovej a priestorovej vyrovnanosti teplôt a podobne. Kachľová pec má veľký predpoklad, aby ste s jej pomocou dosiahli dobrú tepelnú pohodu.

 

autor:
Mgr. Róbert Kopilec
kachliar

Táto stránka používa súbory cookies, aby Vám ponúkla lepší zážitok z jej prezerania. Používaním tejto stránky, bez vypnutia cookies vo Vašich nastaveniach prehliadača, súhlasíte s ich používaním. (viac informácií)